2015

 

2015

* Offentlig föreställning

*24/1 Vattenkalaset, kl.13.00 Lessebo, Biblioteket

*25/1 Vattenkalaset, kl.14.00 Alvesta, Folkets hus

*27/1 Ericsson/Medin, musikuppträdande, kl. 19.00 Limhamns kyrka

*8/2 Lilla Spökhistorien, kl.13.00 Höllviken, Kyrkans hus

*12/2 Bageriet, kl.10.00 Skanör, Hörsalen

*14/2 Lilla Spökhistorien, kl.10.30 Tomelilla, Biblioteket

*26/2 Vattenkalaset, kl.14.00 Lund, Klostergårdens bibliotek

2/3 Skapande skola, Lund, Fäladsskolan

*7/3 Bageriet, kl.13.00 Åkarp, Möllegården kultur

*12/3 Bageriet, kl.09.00 V Ingelsta, Idrottshallen

*12/3 Bageriet, kl.10.00 V Ingelsta, Idrottshallen

12/3 Småttingarna, kl.15.30 Skegrie, Församlingshemmet

*14/3 Lilla Spökhistorien, kl. 11.00 Viken, Biblioteket

*15/3 Vattenkalaset, kl. 13.00 Glemmingebro, Medborgarhuset

16/3 Skapande skola, Lund, Fäladsskolan

*22/3 Lilla Spökhistorien, kl.13.00 Ystad, Ystad teater

23/3 Skapande skola, Lund, Fäladsskolan

*28/3 Bageriet, kl. 11.15 Malmö, Teaterns dag, Mazettisalen

*28/3 Bageriet, kl. 15.00 Lomma, Folkets hus

*29/3 Musikuppträdande, kl. 12.30 Malmö, Limhamns kyrka

7/4 You Me We-showen, kl. 9.00 Stehag, Stehagskolan

7/4 You Me We-showen, kl. 9.50 Stehag, Stehagskolan

7/4 You Me We-showen, kl. 10.40 Stehag, Stehagskolan

7/4 Skapande skola, Stehag, Stehagskolan

8/4 Skapande skola, Stehag, Stehagskolan

9/4 Skapande skola, Stehag, Stehagskolan

10/4 Skapande skola, Stehag, Stehagskolan

13/4 Skapande skola, Stehag, Stehagskolan

16/4 Småttingarna, kl. 17.45 Kristianstad, Heliga Trefaldighets kyrkan

*18/4 Småttingarna, kl. 11.00 Malmö, Blå båten (Biljetter på www.kulturcentralen.nu)

23/4 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

24/4 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

*25/4 Bageriet, kl. 10.30 Staffanstorp, Biblioteket

*25/4 Bageriet, kl. 13.00 Staffanstorp, Biblioteket

27/4 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

28/4 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

29/4 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

30/4 Bageriet, kl.10.00 Höllviken, Postgården

7/5 Bageriet, kl.09.00 Malmö, S Sommarstadens förskola

7/5 Bageriet, kl.10.00 Malmö, S Sommarstadens förskola

9/5 Barn- och ungdomsteaterfestival, Malmö, MAF

10/5 Barn- och ungdomsteaterfestival, Malmö, MAF

*15/5 Vattenkalaset, kl. 13.00 Älmhult, Torget

*19/5 Bageriet, kl.10.00 Tomelilla, Biblioteket

*23/5 Vattenkalaset, kl. 11.00 Lomma, Lommafesten

*25/5 Bageriet, kl.09.00 Vellinge, Konserthuset

*25/5 Bageriet, kl.10.00 Vellinge, Konserthuset

29/5 Vattenkalaset, kl. 15.00 Ödåkra, Montessoriförskolan

29/5 Vattenkalaset, kl. 17.00 Ödåkra, Montessoriförskolan

*30/5 Vattenkalaset, kl. 11.00 Malmö, Folkets park (Biennalen, Off-programmet)

*31/5 Bageriet, kl.11.45 St Köpinge, St Köpinge kyrka

6/6 Bageriet, kl. 13.00 Allerum, Kyrkan

9/6 Lilla Spökhistorien, kl. 11.00 Lammhult, Lammhults skola

9/6 Lilla Spökhistorien, kl. 12.00 Lammhult, Lammhults skola

*21/6 Bageriet, kl. 15.00 Stehag, Biblioteket

*24/6 Sagoakuten, kl. 10.00-12.00 Malmö, Folkets park

*25/6 Sagoakuten, kl. 14.00-16.00 Malmö, Folkets park

*26/6 Sagoakuten, kl. 10.00-12.00 Malmö, Folkets park

*27/6 Ericsson/Medin, Strandbaden, Örestrand

*29/6 Bageriet, kl. 14.00 Flyinge, Biblioteket

*30/6 Bageriet, kl. 14.00, Örtofta, Örtofta slott

*1/7 Bageriet, kl. 14.00 Harlösa, Församlingshemmet

*3/7 Vattenkalaset, kl. 10.15 Ystad, Bondens marknad- Klosterkyrkan

19/8 Sagoakuten, kl. 8.30 Hörby, Georgshillsskolan

*21/8 Ericsson/Medin, Vellinge Gästis

25/8 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

*28/8 Sagoakuten, kl. 15.00 Bjuv, Kulturfestivalen

*29/8 Vattenkalaset, kl. 14.00 Bjuv, Kulturfestivalen

*30/8 Bageriet, kl. 14.00 Kågeröd,

1/9 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

*4/9 Småttingarna, kl. 17.00 Svedala, Börringe kyrka

*5/9 Sagoakuten, kl. 13.00-15.00 Veberöd, Idala gård

*6/9 Trollet & Vätten, kl. 11 Torup, Skogens dag

*6/9 Trollet & Vätten, kl. 12 Torup, Skogens dag

*6/9 Trollet & Vätten, kl. 13 Torup, Skogens dag

*13/9 Musikuppträdande, kl. 18.00, Malmö, Johanneskyrkan

*15/9 Vattenkalaset, kl. 18.00 Kristianstad, Heliga Trefaldighetskyrkan

16/9 Sagoakuten, kl. 09.00-11.00, Alnarp, Solrosens förskola

17/9 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

17/9 Musikteateruppträdande, kl. 14.30, Malmö, Limhamns församlingshus

18/9 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

*20/9 Bageriet, kl. 15.00, Värnamo, Kulturskolan

21/9 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

22/9 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

23/9 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

23/9 Musikteaterframträdande, kl. 18.30, Alnarp, Solrosens förskola

*24/9 Vattenkalaset, kl. 9.00 Malmö, Lindängens bibliotek

24/9 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

*26/9 Vattenkalaset, kl. 10.30 Tomelilla, Biblioteket

2/10 Småttingarna, kl. 09.30, Malmö, Montessoriförskolan Bambina

8/10 Vattenkalaset, kl. 9.30 Malmö, Junibackens förskola

13/10 Vattenkalaset, kl. 9.30 S Sandby, Byahuset

*13/10 Lilla Spökhistorien, kl. 18.00 Kristianstad, Heliga Trefaldighetskyrkan

*20/10 Bageriet, kl. 10.00 Veberöd, Fritidshuset

22/10 Vattenkalaset, kl. 9.30 S Sandby, Byahuset

22/10 Vattenkalaset, kl. 10.30 S Sandby, Byahuset

*28/10 Lilla Spökhistorien, kl. 10.30 Rottne, Biblioteket

*28/10 Lilla Spökhistorien, kl. 14.00, Braås, Biblioteket

*29/10 Lilla Spökhistorien, kl. 10.00 Ingelstad, Biblioteket

*29/10 Lilla Spökhistorien, kl. 14.00 Lammhult, Biblioteket

*31/10 Lilla Spökhistorien, kl. 16.00 Ystad

3/11 Bageriet, kl. 10.00, Knislinge, Förskolan Smultronstället

5/11 Bullen och blomman, kl. 10.00 Malmö, Mellanbäcks förskola

*7/11 Bullen och blomman, kl. 14.00 Helsingborg, Stadsbiblioteket, PREMIÄR

*10/11 Bullen och blomman, kl. 10.00 Helsingborg, Påarps bibliotek

*11/11 Bullen och blomman, kl. 10.00 Helsingborg, Rydebäcks bibliotek

*12/11 Bullen och blomman, kl. 10.00 Helsingborg, Laröds bibliotek

15/11 Ericsson/Medin, Eslöv, 1rum&kök

17/11 Lilla Spökhistorien, kl. 8.30 Malmö, Risebergaskolan

17/11 Skapande skola, Malmö, Risebergaskolan

18/11 Skapande skola, Malmö, Risebergaskolan

20/11 Småttingarna, kl. 9.30 Malmö, S Sommarstadens förskola

20/11 Småttingarna, kl. 10.30 Malmö, S Sommarstadens förskola

24/11 Småttingarna, kl. 9.30 Rydebäck, Vindögatans förskola

*28/11 Sagoakuten, kl. 11-14 Löddeköpinge, Center Syd

*29/11 Sagoakuten, kl. 12-15 Löddeköpinge, Center Syd

4/12 Jul-Sagoakuten, kl. 9.30 Trelleborg, Näktergalens förskola

*7/12 Småttingarna, 18.00, Kristianstad, N Åsums kyrka

15/12 You Me We, kl. 9.00 Dalby, Hagalundsskolan

15/12 Skapande skola, Dalby, Hagalundsskolan

18/12 Bullen och blomman, kl. 10.00 Malmö, Herdinnans förskola

22/12 Julföreställning, kl. 17.00, Malmö Stadsmissionen

*24/12 Julföreställning, kl. 11.00 Malmö, Limhamns kyrka

*29/12 Lilla Spökhistorien, kl. 10.30 Höör, Biblioteket

*31/12 Nyårsfén och Musikminglaren, Barnens nyår i Malmö, kl. 13-17, Magistratsparken

En del datum utöver de i turnéschemat är uppbokade av andra musik- och teaterprojekt mm.