TURNÉSCHEMA 2017

2017

* Offentlig föreställning

8/1 Allsångsshow med Lilla Vilda Teatern, kl. 13.30 Malmö

*14/1 Allsångsshow med Lilla Vilda Teatern, kl. 14.00 Dalby, Eginogården

*15/1 Sagoakuten, kl. 15.00 Båstad, Ö Karups församlingshem

17/1 Vattenkalaset, kl. 12.20 Lund, Tunaskolan

18/1 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

19/1 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

20/1 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

*22/1 Lilla Spökhistorien, kl. 14.00 Alvesta, Folkets hus

23/1 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

24/1 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

25/1 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

26/1 Projekt med Musik i Syd, Malmö, Sorgenfriskolan

27/1 Lilla Spökhistorien, kl. 9.00 Billesholm, Jens Billeskolan

27/1 Lilla Spökhistorien, kl. 10.00 Billesholm, Jens Billeskolan

27/1 Lilla Spökhistorien, kl. 11.00 Billesholm, Jens Billeskolan

27/1 Lilla Spökhistorien, kl. 12.00 Billesholm, Jens Billeskolan

*27/1 Musik och gestaltning “Anne Frank”, kl. 19.00 Malmö, Förintelsens minnesdag, Limhamns kyrka

30/1 Skapande skola “Känslor” Billesholm, Jens Billeskolan

31/1 Skapande skola “Känslor” Billesholm, Jens Billeskolan

1/2 Skapande skola “Känslor” Billesholm, Jens Billeskolan

2/2 Skapande skola “Känslor” Billesholm, Jens Billeskolan

3/2 Skapande skola “Känslor” Billesholm, Jens Billeskolan

6/2 Projekt med Musik i Syd, Malmö, Sorgenfriskolan

7/2 Projekt med Musik i Syd, Malmö, Sorgenfriskolan

8/2 Äventyret, kl. 9.00 Malmö, Lugnets förskola

*9/2 Sagoakuten, kl. 10.00 Jonstorp, Biblioteket

*11/2 Sagoakuten, kl. 13.00 Höganäs, Biblioteket

14/2 Lilla Spökhistorien, kl. 8.30 Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

14/2 Lilla Spökhistorien, kl. 9.30 Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

14/2 Lilla Spökhistorien, kl. 10.45 Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

14/2 Lilla Spökhistorien, kl. 11.45 Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

15/2 Skapande skola “Känslor” Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

16/2 Skapande skola “Känslor” Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

17/2 Skapande skola “Känslor” Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

27/2 Projekt med Musik i Syd, Malmö, Sorgenfriskolan

28/2 Lilla Spökhistorien, kl. 8.30 Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

28/2 Lilla Spökhistorien, kl. 9.30 Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

28/2 Lilla Spökhistorien, kl. 10.45 Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

28/2 Lilla Spökhistorien, kl. 11.45 Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

1/3 Skapande skola “Känslor” Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

2/3 Skapande skola “Känslor” Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

3/3 Skapande skola “Känslor” Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

6/3 Skapande skola “Känslor” Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

7/3 Skapande skola “Känslor” Bunkeflostrand, Sundsbroskolan

*8/3 Föreställning om Dolly Parton, kl. 18.30 Malmö, Internationella kvinnodagen, Limhamns kyrka

*9/3 Äventyret, kl. 10.00 Helsingborg, Rosengårdens bibliotek

*11/3 Bageriet, kl. 11.00 Osby, Pulsen

*14/3 Sagoakuten, kl. 16.00 Höör, Biblioteket

16/3 Småttingarna, kl. 9.30 Malmö, Sofieholms förskola

18/3 Sagoakuten, kl. 14.00 Svalöv, Biblioteket

21/3 Bullen och blomman, kl. 9.30 S Sandby, Byahuset

21/3 Bullen och blomman, kl. 10.30 S Sandby, Byahuset

*22/3 Äventyret, kl. 10.00 Helsingborg, Elinebergs bibliotek

23/3 Bullen och blomman, kl. 9.30 S Sandby, Byahuset

23/3 Bullen och blomman, kl. 10.30 S Sandby, Byahuset

*25/3 Sagoakuten, kl. 11.00 Malmö, Teaterns dag, Mazetti

28/3 Bullen och blomman, kl. 9.30 S Sandby, Byahuset

29/3 Lilla Spökhistorien, kl. 9.00 Dalby, Hagalundsskolan

29/3 Skapande skola “Känslor” Dalby, Hagalundsskolan

30/3 Sagoakuten, kl. 9.30 Lund, Duvans förskola

*31/3 Äventyret, kl. 9.30 Hjärups bibliotek

*1/4 Äventyret, kl. 11.00 Nyhamnsläge, Biblioteket

*2/4 Sagoakuten, kl. 14.00 Klippan, Biblioteket

*6/4 Äventyret, kl 10.00 Laröds bibliotek

*8/4 Äventyret, kl. 11.00 Lerberget, Biblioteket

*20/4 Äventyret, kl. 9.30 Helsingborg, Drottninghögs bibliotek

*20/4 Äventyret, kl. 10.30 Helsingborg, Drottninghögs bibliotek

*22/4 Äventyret, kl. 10.30 Tomelilla, Biblioteket

*25/4 Äventyret, kl. 10.00 Helsingborg, Råå bibliotek

*26/4 Bullen och blomman, kl. 15.30 Lund, Nöbbelövsgården

*27/4 Bullen och blomman, kl. 10.00 Lund, Västers bibliotek

*2/5 Bullen och blomman, kl. 9.30 Klippan, Biblioteket

4/5 Äventyret, kl. 9.00 Malmö, Djupadalskolan

*7/5 Sagoakuten, kl. 13-15 Helsingborg, Sofiero slott

*10/5 Äventyret, kl. 10.00 Helsingborg, Rydebäcks bibliotek

*14/5 Bullen och blomman, kl. 11.00 Skivarp

15/5 Bullen och blomman, kl. 9.30 Höör, Kulturhuset Älvkullen

15/5 Bullen och blomman, kl. 10.30 Höör, Kulturhuset Älvkullen

*17/5 Äventyret, kl. 10.00 Helsingborg, Ringstorps bibliotek

18/5 Sagoakuten, kl. 9.00 Burlövs församling

*20/5 Föreställning om Luther (för yngre), kl. 12.00 Malmö, Kyrkans hus

*20/5 Föreställning om Luther (för yngre), kl. 14.00 Malmö, Kyrkans hus

*25/5 Äventyret, kl. 11.45 Teckomatorp, Församlingshemmet

*26/5 Sagoakuten, kl. 13.30 Bara, Festival- PGA Klubbhuset

*30/5 Bullen och blomman, kl. 9.30 Flyinge, Biblioteket

31/5 Bageriet, kl. 9.30 Malmö, Smaragdens förskola

*31/5 Sagoakuten, kl. 18.15 Flyinge, Församlingshemmet

1/6 Sagoakuten, kl. 9.30 Malmö, Limhamns kyrka

1/6 Sagoakuten, kl. 14.15 Malmö, Limhamns församlingshus

*4/6 Sagoakuten, kl. 12-14 Torup-Bokskogen, Stora utflyktsdagen

*5/6 Äventyret, kl. 10.00 Helsingborg, Ödåkra bibliotek

5/6 Bullen och blomman, kl. 16.30 Malmö, Blå båten

*6/6 Sagoakuten, kl. 13.00 Allerums kyrka

*13/6 Sagoakuten, kl. 10.00 Svedala, Församlingshemmet

14/6 Sagoakuten, kl. 16.00 Malmö, Katrinelunds förskola

*26/6 Sagoakuten, kl. 10.00 Marieholm, Biblioteket

*26/6 Sagoakuten, kl. 14.00 Stehag, Biblioteket

*27/6 Sagoakuten, kl. 10.00 Örtofta slott

*27/6 Sagoakuten, kl. 14.00 Löberöd, Hantverksgården

*1/7 Sagoakuten, kl. 11-13 Arlöv, Barnens dag

*8/7 Allsångsshow med Lilla Vilda Teatern, kl. 14.00 Malmö, Katrinetorp

*9/7 Allsångsshow med Lilla Vilda Teatern, kl. 14.00 Malmö, Katrinetorp

*10/7 Sagoakuten, kl. 10.00 Harlösa, Idrottshallen

*15/8 Bageriet, kl. 16.00 Malmöfestivalen, Barnlandet

*2/9 Malmö, Knutkalaset

*3/9 kl. 11.00 Torup, Bokskogens dag

*3/9 kl. 12.00 Torup, Bokskogens dag

*3/9 kl. 13.00 Torup, Bokskogens dag

5/9 Projekt med Musik i Syd

7/9 Projekt med Musik i Syd, Scenkonstmässa i Göteborg

9/9 Allsångsshow med Lilla Vilda Teatern, kl. 10.30 Helsingborg, Maria församling

9/9 Allsångsshow med Lilla Vilda Teatern, kl. 12.00 Helsingborg, Maria församling

*16/9 Lilla Spökhistorien, kl. 14.00 Hyltebruk, Biblioteket

*19/9 Bageriet, kl. 9.30 Klippan, Biblioteket

*20/9 Sagoakuten, kl. 9.30 Vittsjö, Biblioteket

*20/9 Sagoakuten, kl. 14.00 Sösdala, Biblioteket

*22/9 Bullen och blomman, kl. 10.00 Malmö, Husie bibliotek

23/9 Bullen och blomman, kl. 11.00 Malmö, Pauli kyrka

24/9 Föreställning om Luther (för yngre), kl. 12.00 Helsingborg, St Anna kyrka

*26/9 Bullen och blomman, kl. 10.00 Dalby, Biblioteket

*27/9 Bullen och blomman, kl. 9.00 Genarp, Biblioteket

*27/9 Bullen och blomman, kl. 10.00 Genarp, Biblioteket

*29/9 Bullen och blomman, kl. 10.00 Bunkeflostrand, Biblioteket

*5/10 Sagoakuten, kl. 9.30 Vinslöv, Biblioteket

*5/10 Sagoakuten, kl. 10.30 Vinslöv, Biblioteket

*7/10 Småttingarna, kl. 11.00 Malmö, St Petrikyrkan

*9/10 Sagoakuten, kl. 9.30 Tyringe, Biblioteket

*9/10 Sagoakuten, kl. 10.30 Tyringe, Biblioteket

*18/10 Sagoakuten, kl. 9.30 Tyringe, Biblioteket

*18/10 Sagoakuten, kl. 14.00 Sösdala, Biblioteket

*19/10 Sagoaktuen, kl. 9.30 Hästveda, Biblioteket

*19/10 Sagoaktuen, kl. 10.30 Hästveda, Biblioteket

*24/10 Sagoakuten, kl. 9.30 Bjärnum, Biblioteket

*24/10 Sagoakuten, kl. 10.30 Bjärnum, Biblioteket

26/10 Musikuppträdande, kl. 9.45 Malmö, Limhamns kyrka

26/10 Föreställning om Luther (för lite äldre), kl. 14.15 Malmö, Limhamns församlingshus

26/10 Föreställning om Luther (för lite äldre), kl. 18.00 Malmö, Limhamns församlingshus

26/10 Föreställning om Luther (för lite äldre), kl. 19.00 Malmö, Limhamns församlingshus

*28/10 Sagoakuten, kl. 12-14 Ängelholm, Biblioteket

29/10 Föreställning om Luther (för yngre), kl. 12.15 Skurup, Församlingshemmet

*30/10 Föreställning om Luther (för lite äldre), kl. 18.30 Malmö, Limhamns församlingshus

31/10 Bullen och blomman, kl. 10.30 V Ingelstad, Framtidskompassen

1/11 29/10 Föreställning om Luther (för yngre), kl. 14.00 Hörby, Hörby kyrka

*2/11 Äventyret, kl. 10.00 Borrby, Församlingshemmet

*2/11 Äventyret, kl. 13.00 Hammenhög, Församlingshemmet

6/11 Sagoakuten, kl. 10.00 Malmö, Knäbäcks förskola

*8/11 Sagoakuten, kl. 10.00 Staffanstorp, Biblioteket

10/11 Bullen och blomman, kl. 9.00 Malmö, Fröhusets förskola

*11/11 Lilla Spökhistorien, kl. 14.00 Helsingborg, Stadsbiblioteket

13/11 Sagoakuten, kl. 10.00 Malmö, Herdinnans förskola

*14/11 Småttingarna, kl. 10.00 Bunkeflostrand, Biblioteket

*16/11 Sagoakuten, kl. 9.30 Tomelilla, Biblioteket

18/11 Sagoakuten, kl. 12.00-14.00 Malmö, Rosengårds centrum

*19/11 Föreställning om Luther (för yngre), kl. 10.00 S Sandby

22/11 Lilla Spökhistorien kl. 9.00 Malmö, Husieskolan

22/11 Lilla Spökhistorien kl. 10.00 Malmö, Husieskolan

23/11 Skapande skola “Känslor” Malmö, Husieskolan

*25/11 Småttingarna, kl. 11.30 Lund, N Fäladens bibliotek

*25/11 Bullen och blomman, kl. 13.30 Lund, N Fäladens bibliotek

27/11 Skapande skola “Känslor” Malmö, Husieskolan

28/11 Skapande skola “Känslor” Malmö, Husieskolan

30/11 Äventyret, kl. 10.00 Påarp, Biblioteket

1/12 Sagoakuten, kl. 10.00 Malmö, Sofieholms förskola

*2/12 Sagoakuten, kl. 13.00 Diö

4/12 Projekt med Musik i Syd

5/12 Skapande skola “Känslor” Malmö, Husieskolan

6/12 Sagoakuten, kl. 9.30 Helsingborg, Adolfina förskola

6/12 Sagoakuten, kl. 10.30 Helsingborg, Adolfina förskola

6/12 Sagoakuten, kl. 12.30 Helsingborg, Adolfina förskola

*9/12 Sagoakuten, 11.00 Broby, Kulturhuset

12/12 Sagoakuten, kl. 9.15 Malmö, Rönnens förskola

15/12 Sagoakuten, kl. 9.15 Malmö, Rönnens förskola

15/12 Sagoakuten, kl. 10.15 Malmö, Rönnens förskola

18/12 Projekt med Musik i Syd

21/12 Sagoakuten, kl. 16.30 Malmö, Stadsmissionen

*24/12 Julföreställning, kl. 11.00 Malmö, Limhamns kyrka

En del datum utöver de i turnéschemat är uppbokade av andra jobbprojekt mm.

Gamla turnéscheman:

2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017