TURNÉSCHEMA 2015

2015

* Offentlig föreställning

*24/1 Vattenkalaset, kl.13.00 Lessebo, Biblioteket
*25/1 Vattenkalaset, kl.14.00 Alvesta, Folkets hus
*27/1 Ericsson/Medin, musikuppträdande, kl. 19.00 Limhamns kyrka
*8/2 Lilla Spökhistorien, kl.13.00 Höllviken, Kyrkans hus
*12/2 Bageriet, kl.10.00 Skanör, Hörsalen
*14/2 Lilla Spökhistorien, kl.10.30 Tomelilla, Biblioteket
*26/2 Vattenkalaset, kl.14.00 Lund, Klostergårdens bibliotek
2/3 Skapande skola, Lund, Fäladsskolan
*7/3 Bageriet, kl.13.00 Åkarp, Möllegården kultur
*12/3 Bageriet, kl.09.00 V Ingelsta, Idrottshallen
*12/3 Bageriet, kl.10.00 V Ingelsta, Idrottshallen
12/3 Småttingarna, kl.15.30 Skegrie, Församlingshemmet
*14/3 Lilla Spökhistorien, kl. 11.00 Viken, Biblioteket
*15/3 Vattenkalaset, kl. 13.00 Glemmingebro, Medborgarhuset
16/3 Skapande skola, Lund, Fäladsskolan
*22/3 Lilla Spökhistorien, kl.13.00 Ystad, Ystad teater
23/3 Skapande skola, Lund, Fäladsskolan
*28/3 Bageriet, kl. 11.15 Malmö, Teaterns dag, Mazettisalen
*28/3 Bageriet, kl. 15.00 Lomma, Folkets hus
*29/3 Musikuppträdande, kl. 12.30 Malmö, Limhamns kyrka
7/4 You Me We-showen, kl. 9.00 Stehag, Stehagskolan
7/4 You Me We-showen, kl. 9.50 Stehag, Stehagskolan
7/4 You Me We-showen, kl. 10.40 Stehag, Stehagskolan
7/4 Skapande skola, Stehag, Stehagskolan
8/4 Skapande skola, Stehag, Stehagskolan
9/4 Skapande skola, Stehag, Stehagskolan
10/4 Skapande skola, Stehag, Stehagskolan
13/4 Skapande skola, Stehag, Stehagskolan
16/4 Småttingarna, kl. 17.45 Kristianstad, Heliga Trefaldighets kyrkan
*18/4 Småttingarna, kl. 11.00 Malmö, Blå båten (Biljetter på www.kulturcentralen.nu)
23/4 Skapande skola, Lund, Fäladsgården
24/4 Skapande skola, Lund, Fäladsgården
*25/4 Bageriet, kl. 10.30 Staffanstorp, Biblioteket
*25/4 Bageriet, kl. 13.00 Staffanstorp, Biblioteket
27/4 Skapande skola, Lund, Fäladsgården
28/4 Skapande skola, Lund, Fäladsgården
29/4 Skapande skola, Lund, Fäladsgården
30/4 Bageriet, kl.10.00 Höllviken, Postgården
7/5 Bageriet, kl.09.00 Malmö, S Sommarstadens förskola
7/5 Bageriet, kl.10.00 Malmö, S Sommarstadens förskola
9/5 Barn- och ungdomsteaterfestival, Malmö, MAF
10/5 Barn- och ungdomsteaterfestival, Malmö, MAF
*15/5 Vattenkalaset, kl. 13.00 Älmhult, Torget
*19/5 Bageriet, kl.10.00 Tomelilla, Biblioteket
*23/5 Vattenkalaset, kl. 11.00 Lomma, Lommafesten
*25/5 Bageriet, kl.09.00 Vellinge, Konserthuset
*25/5 Bageriet, kl.10.00 Vellinge, Konserthuset
29/5 Vattenkalaset, kl. 15.00 Ödåkra, Montessoriförskolan
29/5 Vattenkalaset, kl. 17.00 Ödåkra, Montessoriförskolan
*30/5 Vattenkalaset, kl. 11.00 Malmö, Folkets park (Biennalen, Off-programmet)
*31/5 Bageriet, kl.11.45 St Köpinge, St Köpinge kyrka
6/6 Bageriet, kl. 13.00 Allerum, Kyrkan
9/6 Lilla Spökhistorien, kl. 11.00 Lammhult, Lammhults skola
9/6 Lilla Spökhistorien, kl. 12.00 Lammhult, Lammhults skola
*21/6 Bageriet, kl. 15.00 Stehag, Biblioteket
*24/6 Sagoakuten, kl. 10.00-12.00 Malmö, Folkets park
*25/6 Sagoakuten, kl. 14.00-16.00 Malmö, Folkets park
*26/6 Sagoakuten, kl. 10.00-12.00 Malmö, Folkets park
*27/6 Ericsson/Medin, Strandbaden, Örestrand
*29/6 Bageriet, kl. 14.00 Flyinge, Biblioteket
*30/6 Bageriet, kl. 14.00, Örtofta, Örtofta slott
*1/7 Bageriet, kl. 14.00 Harlösa, Församlingshemmet
*3/7 Vattenkalaset, kl. 10.15 Ystad, Bondens marknad- Klosterkyrkan
19/8 Sagoakuten, kl. 8.30 Hörby, Georgshillsskolan
*21/8 Ericsson/Medin, Vellinge Gästis
25/8 Skapande skola, Lund, Fäladsgården
*28/8 Sagoakuten, kl. 15.00 Bjuv, Kulturfestivalen
*29/8 Vattenkalaset, kl. 14.00 Bjuv, Kulturfestivalen
*30/8 Bageriet, kl. 14.00 Kågeröd,
1/9 Skapande skola, Lund, Fäladsgården
*4/9 Småttingarna, kl. 17.00 Svedala, Börringe kyrka
*5/9 Sagoakuten, kl. 13.00-15.00 Veberöd, Idala gård
*6/9 Trollet & Vätten, kl. 11 Torup, Skogens dag
*6/9 Trollet & Vätten, kl. 12 Torup, Skogens dag
*6/9 Trollet & Vätten, kl. 13 Torup, Skogens dag
*13/9 Musikuppträdande, kl. 18.00, Malmö, Johanneskyrkan
*15/9 Vattenkalaset, kl. 18.00 Kristianstad, Heliga Trefaldighetskyrkan
16/9 Sagoakuten, kl. 09.00-11.00, Alnarp, Solrosens förskola
17/9 Skapande skola, Lund, Fäladsgården
17/9 Musikteateruppträdande, kl. 14.30, Malmö, Limhamns församlingshus
18/9 Skapande skola, Lund, Fäladsgården
*20/9 Bageriet, kl. 15.00, Värnamo, Kulturskolan
21/9 Skapande skola, Lund, Fäladsgården
22/9 Skapande skola, Lund, Fäladsgården
23/9 Skapande skola, Lund, Fäladsgården
23/9 Musikteaterframträdande, kl. 18.30, Alnarp, Solrosens förskola
*24/9 Vattenkalaset, kl. 9.00 Malmö, Lindängens bibliotek
24/9 Skapande skola, Lund, Fäladsgården
*26/9 Vattenkalaset, kl. 10.30 Tomelilla, Biblioteket
2/10 Småttingarna, kl. 09.30, Malmö, Montessoriförskolan Bambina
8/10 Vattenkalaset, kl. 9.30 Malmö, Junibackens förskola
13/10 Vattenkalaset, kl. 9.30 S Sandby, Byahuset
*13/10 Lilla Spökhistorien, kl. 18.00 Kristianstad, Heliga Trefaldighetskyrkan
*20/10 Bageriet, kl. 10.00 Veberöd, Fritidshuset
22/10 Vattenkalaset, kl. 9.30 S Sandby, Byahuset
22/10 Vattenkalaset, kl. 10.30 S Sandby, Byahuset
*28/10 Lilla Spökhistorien, kl. 10.30 Rottne, Biblioteket
*28/10 Lilla Spökhistorien, kl. 14.00, Braås, Biblioteket
*29/10 Lilla Spökhistorien, kl. 10.00 Ingelstad, Biblioteket
*29/10 Lilla Spökhistorien, kl. 14.00 Lammhult, Biblioteket
*31/10 Lilla Spökhistorien, kl. 16.00 Ystad
3/11 Bageriet, kl. 10.00, Knislinge, Förskolan Smultronstället
5/11 Bullen och blomman, kl. 10.00 Malmö, Mellanbäcks förskola
*7/11 Bullen och blomman, kl. 14.00 Helsingborg, Stadsbiblioteket, PREMIÄR
*10/11 Bullen och blomman, kl. 10.00 Helsingborg, Påarps bibliotek
*11/11 Bullen och blomman, kl. 10.00 Helsingborg, Rydebäcks bibliotek
*12/11 Bullen och blomman, kl. 10.00 Helsingborg, Laröds bibliotek
15/11 Ericsson/Medin, Eslöv, 1rum&kök
17/11 Lilla Spökhistorien, kl. 8.30 Malmö, Risebergaskolan
17/11 Skapande skola, Malmö, Risebergaskolan
18/11 Skapande skola, Malmö, Risebergaskolan
20/11 Småttingarna, kl. 9.30 Malmö, S Sommarstadens förskola
20/11 Småttingarna, kl. 10.30 Malmö, S Sommarstadens förskola
24/11 Småttingarna, kl. 9.30 Rydebäck, Vindögatans förskola
*28/11 Sagoakuten, kl. 11-14 Löddeköpinge, Center Syd
*29/11 Sagoakuten, kl. 12-15 Löddeköpinge, Center Syd
4/12 Jul-Sagoakuten, kl. 9.30 Trelleborg, Näktergalens förskola
*7/12 Småttingarna, 18.00, Kristianstad, N Åsums kyrka
15/12 You Me We, kl. 9.00 Dalby, Hagalundsskolan
15/12 Skapande skola, Dalby, Hagalundsskolan
18/12 Bullen och blomman, kl. 10.00 Malmö, Herdinnans förskola
22/12 Julföreställning, kl. 17.00, Malmö Stadsmissionen
*24/12 Julföreställning, kl. 11.00 Malmö, Limhamns kyrka
*29/12 Lilla Spökhistorien, kl. 10.30 Höör, Biblioteket
*31/12 Nyårsfén och Musikminglaren, Barnens nyår i Malmö, kl. 13-17, Magistratsparken

 

En del datum utöver de i turnéschemat är uppbokade av andra jobbprojekt mm.

Gamla turnéscheman:

2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017