TURNÈSCHEMA 2021

2021

* Offentlig föreställning

19/1 Äventyret + Skapande skola, Framtidskompassen, Vellinge- Digitalt

20/1 Äventyret + Skapande skola, Framtidskompassen, V Ingelsta- Digitalt

22/1 Svampen, kl. 9.30 Rönnens förskola, Malmö

22/1 Svampen, kl. 10.30 Rönnens förskola, Malmö

26/1 Äventyret + Skapande skola, Herrestorps skola, Vellinge- Digitalt

27/1 Äventyret + Skapande skola, Hököpinge skola, Vellinge- Digitalt

28/1 Bullen och blomman, kl. 9.30 Rönnens förskola, Malmö

28/1 Bullen och blomman, kl. 10.30 Rönnens förskola, Malmö

2/2 Äventyret + Skapande skola, Håslöv byaskola, Vellinge- Digitalt

3/2 Äventyret + Skapande skola, Höllvikens nya skola, Vellinge- Digitalt

5/2 Dramaundervisning, Musikhögskolan i Malmö

8/2 Teaterworkshop, Moomsteatern

9/2 Äventyret + Skapande skola, Sandeplansskolan, Vellinge- Digitalt

10/2 Äventyret + Skapande skola, Ljungenskolan, Vellinge- Digitalt

11/2 Teaterworkshop, Moomsteatern

12/2 Dramaundervisning, Musikhögskolan i Malmö

15/2 Teaterworkshop, Moomsteatern

16/2 Äventyret + Skapande skola, Montessoriskolan, Vellinge- Digitalt

17/2 Äventyret + Skapande skola, Tångvallaskolan, Vellinge- Digitalt

19/2 Dramaundervisning, Musikhögskolan i Malmö

*23/2 Sagoakuten, kl. 9.30 Kulturhuset/Biblioteket, Broby FLYTTAS TILL 29/3, 19/5

*24/2 Barn i världen, kl. 11.00 Medborgarhuset, Lönsboda FLYTTAS TILL 7/5

2/3 Svampen, kl. 9.30 Björkhagens förskola, Malmö

2/3 Svampen, kl. 10.30 Björkhagens förskola, Malmö

3/3 Svampen, kl. 9.30 Björkhagens förskola, Malmö

3/3 Svampen, kl. 10.30 Björkhagens förskola, Malmö

4/3 Svampen, kl. 9.30 Björkhagens förskola, Malmö

4/3 Svampen, kl. 10.30 Björkhagens förskola, Malmö

8/3 Dramaundervisning, Musikhögskolan i Malmö

9/3 Äventyret, Stjärnkalaset- Teatercentrums utbudsdag

9/3 Äventyret + Skapande skola, Skanörs skola, Vellinge- Digitalt

10/3 Äventyret + Skapande skola, Stora Hammars skola, Vellinge- Digitalt

11/3 Dramaundervisning, Musikhögskolan i Malmö

12/3 Äventyret, kl. 10.00 Förskoleförvaltningen, Malmö- Digitalt

15/3 Dramaundervisning, Musikhögskolan i Malmö

16/3 Teaterworkshop, Moomsteatern

*17/3 Äventyret, kl. 9.30 Biblioteket, Genarp FLYTTAS TILL 15/9

18/3 Teaterworkshop, Moomsteatern

*18/3 Lilla Spökhistorien, Dalby bibliotek INSTÄLLD

*19/3 Svampen, kl. 10.00 Biblioteket, Svalöv FLYTTAS TILL 10/9

*23/3 Svampen, kl. Biblioteket, Landskrona INSTÄLLD

24/3 Äventyret + Skapande skola, Södervångsskolan, Vellinge- Digitalt

25/3 Äventyret + Skapande skola, Ängdalaskolan, Vellinge- Digitalt

27/3 Malmö Scenfest FLYTTAS TILL 16/10

29/3 Sagoakuten, kl. 9.30 Kulturhuset/Biblioteket, Broby FLYTTAS EV. TILL 19/5

6/4 Lilla Spökhistorien + Skapande skola, kl. 9.15 Lorensborgsskolan, Malmö

7/4 Skapande skola, Lorensborgsskolan, Malmö

8/4 Svampen, kl. 9.30 Bruksparkens förskola, Vellinge

8/4 Svampen, kl. 10.30 Bruksparkens förskola, Vellinge

12/4 Svampen, kl. 10.00 Grönalunds förskola, Malmö

13/4 Svampen, kl. 10.00 Brodda förskola, Malmö

*17/4 Välkommen in, kl. 13.00 Biblioteket, Höganäs FLYTTAS TILL 24/4

*22/4 Lilla Spökhistorien, kl. 10.00 Södra Utmarkens bibliotek, Ängelholm

*24/4 Välkommen in, kl. 11.00 Tivolihuset, Höganäs FLYTTAS

*24/4 Välkommen in, kl. 13.00 Tivolihuset, Höganäs FLYTTAS

28/4 Svampen, kl. 9.15 Äppelrosens förskola, Malmö

28/4 Svampen, kl. 10.15 Äppelrosens förskola, Malmö

29/4 Svampen, kl. 9.15 Äppelrosens förskola, Malmö

29/4 Svampen, kl. 10.15 Äppelrosens förskola, Malmö

3/5 Teaterworkshops- Skapande skola, Mellersta Förstadsskolan, Malmö

5/5 Svampen, kl. 9.15 Äppelrosens förskola, Malmö

5/5 Svampen, kl. 10.15 Äppelrosens förskola, Malmö

6/5 Svampen, kl. 9.15 Äppelrosens förskola, Malmö

*7/5 Barn i världen, kl. 11.00 Medborgarhuset, Lönsboda FLYTTAS TILL 20/11

7/5 Teaterworkshops- Skapande skola, Mellersta Förstadsskolan, Malmö

10/5 Teaterworkshops- Skapande skola, Mellersta Förstadsskolan, Malmö

*11/5 Lilla Spökhistorien, kl. 9.30 Biblioteket, Vejbystrand FLYTTAS TILL 16/11

17/5 Teaterworkshops- Skapande skola, Mellersta Förstadsskolan, Malmö

18/5 Svampen, kl. 9.30 Gottorps förskola, Malmö FLYTTAS TILL 23/9

18/5 Svampen, kl. 10.30 Gottorps förskola, Malmö FLYTTAS TILL 23/9

19/5 Sagoakuten, kl. 9.30 Kulturhuset/Biblioteket, Broby

20/5 Välkommen in, kl. 9.00 Junibackens förskola, Malmö

20/5 Välkommen in, kl. 10.00 Junibackens förskola, Malmö

21/5 Teaterworkshops- Skapande skola, Mellersta Förstadsskolan, Malmö

24/5 Teaterworkshops- Skapande skola, Mellersta Förstadsskolan, Malmö

26/5 Teaterworkshops- Skapande skola, Mellersta Förstadsskolan, Malmö

27/5 Barn i världen, kl. 10.00 Petersgården, Lund

28/5 Teaterworkshops- Skapande skola, Mellersta Förstadsskolan, Malmö

8/6 Svampen, kl. 10.00 Lindängehus förskola, Malmö

10/6 Svampen, kl. 10.00 Lindängehus förskola, Malmö

*17/6 Sagoakuten, kl. 10.00 Harlösa, Sommar i Eslöv

*17/6 Sagoakuten, kl. 14.00 Örtofta, Sommar i Eslöv

*21/6 Sagoakuten, kl. 9.30 Löberöd, Sommar i Eslöv

*21/6 Sagoakuten, kl. 14.00 Stehag, Sommar i Eslöv

*23/6 Barn i världen, kl. 10.00 Församlingshemmet, Trelleborg

*1/7 Sagoakuten, kl. 10.00 Marieholm, Sommar i Eslöv

*1/7 Sagoakuten, kl. 14.00 Flyinge, Sommar i Eslöv

*4/7 Sagoakuten, kl. 14.30 Mölledagen- Kronetorps mölla, Burlöv

*4/7 Sagoakuten, kl. 15.30 Mölledagen- Kronetorps mölla, Burlöv

*7/7 Prisutdelning, ceremoni och uppträdande- Lilla Vilda Teatern prisas av Malmö stad, “Årets glädjespridare 2021”, kl. 11.00 vid Barnens scen- Folkets park, Malmö

*19/8 Pride, Power performance, kl. 19.00 St Paulikyrka, Malmö

24/8 Svampen, kl. 9.30 Ö Fäladens förskola, Malmö

24/8 Svampen, kl. 10.30 Ö Fäladens förskola, Malmö

30/8 Kulturskolepedagogutbildningen, Musikhögskolan i Malmö

31/8 Teaterworkshops- Kulturskolepedagogutbildningen, Musikhögskolan i Malmö

1/9 Teaterworkshops- Kulturskolepedagogutbildningen, Musikhögskolan i Malmö

3/9 Svampen, kl. 10.00 V Kärrtorps församlingshem, Svedala

7/9 Svampen, kl. 10.00 Segevångs förskola, Malmö

8/9 Kulturskolepedagogutbildningen, Musikhögskolan i Malmö

9/9 Svampen, kl. 10.00 Valdemarsro förskola, Malmö

*10/9 Svampen, kl. 10.00 Biblioteket, Svalöv

10/9 Kulturskolepedagogutbildningen, Musikhögskolan i Malmö

14/9 Svampen, kl. 10.00 Höja förskola, Malmö

*15/9 Äventyret, kl. 9.30 Biblioteket, Genarp

18/9 Välkommen in, kl. 13.00 Limhamns kyrka, Malmö

*20/9 Sagoakuten, kl. 18.00 Johannesgården, Tormestorp

21/9 Bageriet, kl. 10.00 Höja förskola, Malmö

*21/9 Sagoakuten, kl. 18.00 Kyrkans hus, Sösdala

22/9 Teaterworkshop, Moomsteatern

23/9 Svampen, kl. 9.30 Gottorps förskola, Malmö

23/9 Svampen, kl. 10.30 Gottorps förskola, Malmö

*25/9 Bullen och blomman, kl. 12.00 St Mikaels kyrka, Malmö

28/9 Äventyret, kl. 10.00, Backaryd

28/9 Äventyret, kl. 11.15, Backaryd

28/9 Äventyret, kl. 12.15, Backaryd

29/9 Äventyret, kl. 9.00, Bräkne Hoby

29/9 Äventyret, kl. 10.00, Bräkne Hoby

*2/10 Bullen och blomman, kl. 14.00 Stadsbiblioteket, Helsingborg

5/10 Bageriet, kl. 9.30 Vindögatans förskola, Rydebäck

5/10 Bageriet, kl. 10.30 Vindögatans förskola, Rydebäck

6/10 Svampen, kl. 9.30 Vindögatans förskola, Rydebäck

6/10 Svampen, kl. 10.30 Vindögatans förskola, Rydebäck

*7/10 Svampen, kl. 10.00 Biblioteket, Dalby

*9/10 Svampen, kl. 12.15 St Petri kyrkan, Malmö

11/10 Svampen, Bjärred

12/10 Sagoakuten, kl. 10.00 Brohus förskola, Lomma

*14/10 Lilla Spökhistorien, kl. 10.00 Biblioteket, Dalby

*16/10 11.00 Sagoakuten, Malmö Scenfest

*16/10 12.15 Sagoakuten, Malmö Scenfest

*16/10 13.30 Sagoakuten, Malmö Scenfest

20/10 Välkommen in, kl. 10.00 Augustenborgs förskola, Malmö

*23/10 Välkommen in, kl. 13.00 Tivolihuset, Höganäs

26/10 Svampen, kl. 10.00 Heleneholms förskola, Malmö

27/10 Välkommen in, kl. 10.30 Stationens förskola, Holmeja

*30/10 Svampen, kl. 14.00 Kulturhuset, Hässleholm

*31/10 Bullen och blomman, kl. 14.00 Biblioteket, Klippan

2/11 Planeten, kl. 13.00 Församlingshemmet, Flyinge

*9/11 Svampen, kl. 10.00 Stadsbiblioteket, Landskrona

10/11 Välkommen in, kl. 9.30 Pilotens förskola, Malmö

10/11 Välkommen in, kl. 10.30 Pilotens förskola, Malmö

12/11 Dramaundervisning, Musikhögskolan i Malmö

*13/11 Lilla Spökhistorien, kl. 10.30 Biblioteket, Åstorp

*16/11 Lilla Spökhistorien, kl. 9.30 Biblioteket, Vejbystrand

19/11 Dramaundervisning, Musikhögskolan i Malmö

*20/11 Barn i världen, kl. 14.00 Medborgarhuset, Lönsboda

23/11 Sagoakuten, kl. 10.00 Stockrosens förskola, Malmö

24/11 Svampen, kl. 10.00 Stockrosens förskola, Malmö

26/11 Dramaundervisning, Musikhögskolan i Malmö

*27/11 Äventyret, kl. 14.00 Kulturpunkten, Bromölla

30/11 Äventyret, kl. 10.00 Karlshamn

30/11 Äventyret, kl. 13.30 Karlshamn

3/12 Dramaundervisning, Musikhögskolan i Malmö

7/12 Äventyret, kl. 10.00 Karlshamn

7/12 Äventyret, kl. 13.30 Karlshamn

10/12 Dramaundervisning, Musikhögskolan i Malmö

14/12 Lilla Spökhistorien, kl. Augustenborgs förskola, Malmö

15/12 Välkommen in, kl. Lindängens förskola, Malmö

17/12 Dramaundervisning, Musikhögskolan i Malmö

2022

* Offentlig föreställning

18/1 Äventyret + Skapande skola, Vellinge

19/1 Äventyret + Skapande skola, Vellinge

21/1 Äventyret + Skapande skola, Vellinge

*23/1 Välkommen in, kl. 14.30 Grevie kyrka, Båstad

*23/1 Välkommen in, kl. 16.00 Grevie kyrka, Båstad

25/1 Äventyret + Skapande skola, Vellinge

26/1 Äventyret + Skapande skola, Vellinge

28/1 Äventyret + Skapande skola, Vellinge

*30/1 Äventyret, kl. 14.00 Alvesta

1/2 Äventyret + Skapande skola, Vellinge

2/2 Äventyret + Skapande skola, Vellinge

4/2 Äventyret + Skapande skola, Vellinge

8/2 Äventyret + Skapande skola, Vellinge

9/2 Äventyret + Skapande skola, Vellinge

11/2 Äventyret + Skapande skola, Vellinge

14/2 Äventyret + Skapande skola, Vellinge

16/2 Äventyret + Skapande skola, Vellinge

7/3 Projekt, Musikhögskolan i Malmö

8/3 Projekt, Musikhögskolan i Malmö

9/3 Projekt, Musikhögskolan i Malmö

10/3 Projekt, Musikhögskolan i Malmö

11/3 Projekt, Musikhögskolan i Malmö

12/3 Svampen, kl. 14.00 Biblioteket, Hjärup

14/3 Projekt, Musikhögskolan i Malmö

15/3 Projekt, Musikhögskolan i Malmö

16/3 Projekt, Musikhögskolan i Malmö

17/3 Projekt, Musikhögskolan i Malmö

18/3 Projekt, Musikhögskolan i Malmö

22/3 Teaterprojekt, Mellersta Förstadsskolan

23/3 Teaterprojekt, Mellersta Förstadsskolan

24/3 Teaterprojekt, Mellersta Förstadsskolan

25/3 Teaterprojekt, Mellersta Förstadsskolan

28/3 Teaterprojekt, Mellersta Förstadsskolan

29/3 Teaterprojekt, Mellersta Förstadsskolan

17/5 Sagoakuten, Rönnen, Malmö

19/5 Sagoakuten, Rönnen, Malmö

23/5 Sagoakuten, Rönnen, Malmö

 

 

En del datum utöver de i turnéschemat är uppbokade av andra jobbprojekt mm.

Gamla turnéscheman:

2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020