TURNÉSCHEMA 2018

2018

* Offentlig föreställning

23/1 Småttingarna, kl. 10.00 Lund, Sagostundens förskola

24/1 Musikrådet med Musik i Syd

25/1 Lilla Spökhistorien, kl. 10.30 Växjö, Gemla skola

25/1 Lilla Spökhistorien, kl. 12.00 Växjö, Gemla skola

25/1 Skapande skola “Känslor”, Växjö, Gemla skola

8/2 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

9/2 You Me We-showen, kl. 9.00 Malmö, V Hamnens skola

9/2 You Me We-showen, kl. 10.00 Malmö, V Hamnens skola

*11/2 Bullen och blomman, kl. 12.30 Staffanstorp, Församlingshemmet

12/2 Skapande skola “Värdegrund, Malmö, V Hamnens skola

13/2 Skapande skola “Värdegrund, Malmö, V Hamnens skola

14/2 Skapande skola “Värdegrund, Malmö, V Hamnens skola

15/2 Skapande skola “Värdegrund, Malmö, V Hamnens skola

*19/2 Sagoakuten, kl. 10.30 Vellinge, Biblioteket

*19/2 Sagoakuten, kl. 14.00 V Ingelstad, Biblioteket

*23/2 Sagoakuten, kl. 9.30 Skanör, Biblioteket

*23/2 Sagoakuten, kl. 13.30 Höllviken, Biblioteket

*24/2 Lilla Spökhistorien, kl. 11.00 Lerberget, Biblioteket

27/2 Bullen och blomman, kl. 10.00 Malmö, Mariehage förskola

1/3 Sagoakuten, kl. 9.00 Malmö, Mariehage förskola

1/3 Sagoakuten, kl. 10.00 Malmö, Mariehage förskola

*4/3 Bageriet, kl. 16.00 Bjärred, Biblioteket

6/3 Småttingarna, kl. 10.00 Malmö, Sofielunds förskola

7/3 You Me We-showen, kl. 10.30 Växjö, Gemla skola

7/3 You Me We-showen, kl. 12.00 Växjö, Gemla skola

7/3 You Me We-showen, kl. 13.30 Växjö, Gemla skola

7/3 Skapande skola “Känslor”, Växjö, Gemla skola

8/3 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

*10/3 Lilla Spökhistorien, kl. 11.00 Olofström, Biblioteket

*10/3 Lilla Spökhistorien, kl. 14.30 Sölvesborg, Biblioteket

13/3 Lilla Spökhistorien, kl. 9.00 Dalby, Hagalundsskolan

13/3 Skapande skola “Känslor”, Dalby, Hagalundsskolan

14/3 Skapande skola “Känslor”, Dalby, Hagalundsskolan

16/3 Bullen och blomman, kl. 9.30 Malmö, Hästhagens förskola

*17/3 Äventyret, kl. 14.00 Svalöv, Biblioteket

*20/3 Bageriet, kl. 10.00 Landskrona, Stadsbiblioteket

22/3 Sagoakuten, kl. 9.30 Malmö, Hästhagens förskola

*24/3 Lilla Spökhistorien, kl. 11.00 Nyhamnsläge, Biblioteket

25/3 Föreställning i Limhamns kyrka, kl. 11.00

27/3 Äventyret, kl. 9.30 Burlöv, Prästkragens förskola

3/4  Bullen och blomman, kl. 10.00 Röstånga, Björkhälls förskola

*5/4 Äventyret, kl. 10.00 Jonstorp, Biblioteket

*7/4 Äventyret, kl. 13.00 Höganäs, Biblioteket

10/4 Sagoakuten, kl. 9.30 S Sandby, Byahuset

10/4 Sagoakuten, kl. 10.30 S Sandby, Byahuset

10/4 Äventyret, kl. 18.30 Tormestorp, Johannesgården

11/4 Bullen och blomman, kl. 10.00 Svalöv, Biblioteket

*12/4 Bullen och blomman, kl. 10.00 Lund, Klostergårdens bibliotek

*14/4 Sagoakuten, kl. 14.00 Helsingborg, Stadsbiblioteket

*16/4 Äventyret, kl. 18.30 Sösdala, Församlingshemmet

*17/4 Bageriet, kl. 10.00 Häljarp, Biblioteket

18/4 Bullen och blomman, kl. 10.00 Hököpinge, Bruksparkens förskola

19/4 Sagoakuten, kl. 9.30 S Sandby, Byahuset

19/4 Sagoakuten, kl. 10.30 S Sandby, Byahuset

24/4 Lilla Spökhistorien, kl 9.30 Höör, Älvkullen

24/4 Lilla Spökhistorien, kl 10.30 Höör, Älvkullen

25/4 Bullen och blomman, kl. 9.15 Svalöv, Biblioteket

25/4 Bullen och blomman, kl. 10.15 Svalöv, Biblioteket

26/4 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

27/4 Bullen och blomman, kl. 10.00 Kågeröd, Lunnaskolans idrottshall

*1/5 Sagoakuten, kl. 13-15 Malmö, Katrinetorp

2/5 Bullen och blomman, kl. 10.00 Tågarp, Alfabo förskola

3/5 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

4/5 Bullen och blomman, kl. 9.30 Teckomatorp, Parkskolans idrottshall

4/5 Bullen och blomman, kl. 10.30 Teckomatorp, Parkskolans idrottshall

*5/5 Äventyret, kl. 13.00 Ystad, Biografteatern Scala

*6/5 Sagoakuten, kl. 12.30-14.30 Helsingborg, Sofiero slott

8/5 Bullen och blomman, kl. 10.00 Billeberga, Idrottsvägen 268

15/5 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

16/5 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

17/5 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

18/5 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

*20/5 Sagoakuten, kl. 12.00 Skivarp, Församlingshemmet

21/5 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

22/5 Skapande skola, Lund, Fäladsgården

25/5 Sagoakuten, kl. 10.00 Trelleborg, Näktergalens förskola

*27/5 Sagoakuten, kl. 14-15.30 Linnés Råshult

28/5 Allsångsshowen, kl. 17.00 Knislinge, Smultronstället

29/5 Äventyret, kl. 9.30 Flyinge, Biblioteket

*30/5 Allsångsshowen, kl. 18.15 Flyinge, Holmby kyrka

*6/6 Bageriet, kl. 13.00 Allerum, Allerums kyrka

7/6 Sagoakuten, kl. 16.00 Malmö, Katrinelunds förskola

12/6 Musik i Syd

18/6 Sagoakuten, kl. 10.00 Harlösa, Idrottshallen

18/6 Sagoakuten, kl. 14.00 Stehag, Biblioteket

*20/6 Allsångsshowen, Allerum kl. 18.00, Allerums kyrka

*25/6 Sagoakuten, kl. 10.00 Marieholm, Biblioteket

*26/6 Sagoakuten, kl. 9.30 Löberöd, Hantverksgården

*26/6 Sagoakuten, kl. 14.00 Örtofta, Slottsmagasinet

*2/7 Sagoakuten, kl. 14.00 Flyinge, Biblioteket

17/8 Drama- och musikworkshops, Malmö

20/8 Musik i Syd

*22/8 Äventyret, kl. 18.00 S Sandby,

*25/8 Sagoakuten, kl. 12.30-14.30 Sofiero slott, Helsingborg

*26/8 Sagoakuten, kl. 12.30-14.30 Sofiero slott, Helsingborg

1/9 Knutkalaset

18/9 Musik i Syd

19/9 Bullen och blomman, Elinebergs eller Laröds bibliotek

19/9 Bullen och blomman, Elinebergs eller Laröds bibliotek

*22/9 Barn i världen-gala, kl. 13.00-15.00 Malmö, Blå båten

25/9 Sagoakuten, kl. 9.30 Helsingborg, Viktoriahuset

25/9 Sagoakuten, kl. 10.30 Helsingborg, Viktoriahuset

27/9 Äventyret, kl. 9.30 Helsingborg, Adolfina förskola

27/9 Äventyret, kl. 10.30 Helsingborg, Adolfina förskola

27/9 Äventyret, kl. 12.30 Helsingborg, Adolfina förskola

*29/9 Bullen och blomman, kl. 11.00 Bjuv, Biblioteket

2/10 Musik i Syd

3/10 Bullen och blomman, Elinebergs eller Laröds bibliotek

3/10 Bullen och blomman, Elinebergs eller Laröds bibliotek

6/10 Föreställning, Malmö, Petri församlingshem

*13/10 Lilla Spökhistorien, kl. 14.00 Hjärup, Biblioteket

17/10 Musik i Syd

27/10 Musik i Syd

8/11 Välkommen in, kl. 10.00 Lund, Klostergårdens bibliotek

15/11 Musik i Syd

20/11 ev Skapande skola “Känslor”, Lomma/Bjärred

21/11 ev Skapande skola “Känslor”, Lomma/Bjärred

22/11 ev Skapande skola “Känslor”, Lomma/Bjärred

23/11 ev Skapande skola “Känslor”, Lomma/Bjärred

26/11 ev Skapande skola “Känslor”, Lomma/Bjärred

27/11 ev Skapande skola “Känslor”, Lomma/Bjärred

28/11 ev Skapande skola “Känslor”, Lomma/Bjärred

3/12 ev Skapande skola “Sagoakuten”, Riseberga skola

4/12 ev Skapande skola “Sagoakuten”, Riseberga skola

5/12 ev Skapande skola “Sagoakuten”, Riseberga skola

6/12 ev Skapande skola “Sagoakuten”, Riseberga skola

7/12 ev Skapande skola “Sagoakuten”, Riseberga skola

 

 

En del datum utöver de i turnéschemat är uppbokade av andra jobbprojekt mm.

Gamla turnéscheman:

2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017